Variante de rezervă pentru amicalul cu Real Madrid » Trei formaţii de top pot veni la Bucureşti pentru un turneu de gală
- Scris de gsp.ro
- Categorie: Fotbal Intern
Steaua este foarte aproape să dispute un meci amical de gală în această vară, împotriva lui Real Madrid. Dar Adrian Thiess, omul de afaceri care ar trebui să-i aducă pe "galactici" la Bucureşti, are şi o variantă de rezervă.
Astfel, dacă amicalul cu madrilenii va pica, fie din cauza programului Stelei sau al Realului, Thiess vrea să facă un turneu cu 4 echipe, "Champions Cup": "Atenţie, sînt două variante: de a se organiza un singur meci cu Real Madrid - şi aici trebuie să vedem cum se pliază programul spaniolilor cu cel al Stelei - şi a doua variantă, un turneu în patru cu echipe foarte puternice. Patru meciuri cu o miză, Champions Cup, dar pentru asta e nevoie de minimum şase luni pentru organizare", a declarat Adrian Theiss în Ziarul Ring.
La sfîrşitul lui iulie şi începutul lui august e turneul tradiţional din SUA unde participă forţe din Europa, iar la întoarcere pe continent ar putea evolua chiar la Bucureşti:
"Varianta ar fi 7 august. Să vedem însă cum e cu preliminariile Champions League, unde joacă Steaua. Ar mai fi opţiunea 12, 13 sau 14 august. Lucrurile le vom decide în cel mai scurt timp. Ori Steaua-Real, ori acest turneu în patru... Vor fi nume foarte mari. Liverpool, Inter, Roma... Analizăm cine are disponibilitate în perioada respectivă.
Dacă rezolvăm într-un timp relativ scurt corelarea agendei sportive a celor patru echipe pe o dată care este identică sau foarte apropiată de cea pe care o avem în vedere pentru Real, atunci vom organiza acest turneu şi lăsăm Realul pentru vara următoare. Vom vedea".
Sursa: gsp.ro