Stiri: Dinamo
- Scris de Radu Voicescu
- Categorie: Fotbal Intern
Luni, atacantul dinamovist Ionel Ganea se va intalni cu directorul executiv Cristi Borcea pentru a discuta despre viitorul sau la gruparea alb rosie.
Mircea Rednic a afirmat la Realitatea Sportiva ca el ar vrea ca Ganea sa mai ramana la Dinamo. "Ganea e bine. Maine se va intalni cu Borcea. Sper sa isi rezolve problemele. A fost un inceput de sezon de acomodare. Eu am insistat sa vina si are sprijinul meu. Are un contract foarte bun. Am luat masa impreuna cu Ganea si vrea si el o stabilitate. Are doar un an contract. Eu as vrea sa isi prelungeasca contractul."
Fostul jucator al cainilor si actual conducator in cadrul FRF, Ionut Lupescu din dubla Benfica Lisabona - Dinamo Bucuresti a rememorat confruntarile cu lusitanii, afirmand in Evenimentul Zilei ca dinamovistii au dat dovada de lipsa de profesionalism in returul disputat pe Cotroceni. "Benfica este favorita. Vine din grupele Ligii Campionilor si are fotbalisti experimentati. Noi am facut un meci mare in Portugalia. Aveam o echipa tanara si frumoasa, dar fara experienta. Aceasta buba s-a vazut in retur. Victoria cu 1-0, de la Lisabona, parca ne luase mintile. Ne-am crezut calificati. La Bucuresti, totul s-a intors impotriva noastra. Meciul a fost tratat cu superficialitate. Multe lucruri s-au facut pe genunchi. Am gresit cu totii atunci. Dinamo n-ar trebui sa repete greselile noastre din ‘99, daca vrea sa ajunga sus", a spus Ionut Lupescu.
Simao Sabrosa, capitanul Benficai Lisabona, ar putea fi transferat in aceasta iarna la Atletico Madrid. Simao a fost urmarit de trimisi ai clubului spaniol la meciul din campionat pe care Benfica l-a castigat pe teren propriu in fata Vitoriei Setubal. Simao a inscris al doilea gol al Benficai. Madrilenii l-ar dori la echipa pe portughez in conditiile in care Maxi Rodriguez si Martin Petrov sunt accidentati. Conducatorii Benficai se lasa greu pentru cedarea conducatorului de joc, in conditiile in care pentru Simao si-au manifestat interesul atat Manchester United cat si Liverpool.
Atacantul Benficai Lisabona, Nuno Gomes, este dezamagit de faptul ca formatia sa nu reuseste sa aiba aceeasi prestatie si in deplasari. Benfica este redutabila pe teren propriu, insa in deplasare nu reuseste sa isi impuna jocul. "Normal, ne descurcam mult mai bine acasa pentru ca avem sprijinul fanilor care fac o atmosfera incendiara. Avem 6 victorii pe Da Luz si asta conteaza cel mai mult. Vom incerca sa avem aceeasi prestatie si in deplasare pentru ca luptam pentru titlu, si daca nu aducem cat mai multe puncte, nu avem nici o sansa", a spus atacantul Nuno Gomes.
Acţionarii lui Dinamo s-au întors extrem de încrezatori de la Londra, deşi sorţii le-au scos în cale Benfica Lisabona, echipã care i-a mai eliminat pe cei din Ştefan cel Mare în urmã cu şase ani.
Sosiţi de la Londra extrem de relaxaţi, oficialii dinamoviştii nici nu concep sã nu treacã de Benfica Lisabona, echipã care a terminat pe locul trei în Champions League, într-o grupã cu Manchester United şi Celtic.
"Urmeazã Benfica, eu spun cã sunt şanse 50/50, sperãm sã ne calificãm, ne dorim foarte mult, pentru cã vom avea un culoar bun dacã trecem de Benfica", este de pãrere Cristi Borcea.
"Toate echipele care au intrat în urnã sunt echipe extrem de puternice", a spus şi Vasile Turcu.
La fel de optimist era şi Mircea Sandu, care a însoţit delegaţia dinamovistã la Londra.
"Douã echipe grele, Sevilla a câştigat Cupa UEFA şi Supercupa Europei, iar pe Benfica acum trei-patru ani Dinamo a fost la un pas sã o elimine", a spus Mircea Sandu.
Dinamo va juca prima manşã la Lisabona pe 14 februarie, iar returul de la Bucureşti va avea loc pe 22 februarie.