Menu

Analiza: CFR - FC Vaslui

  • Scris de Radu Voicescu
  • Categorie: Fotbal Intern

Conducatorii ardeleni  nu au fost prezenti nici la meci, dovada ca scaunul lui Dorinel incepe sa se clatine.
 Încã dinaintea începutului partidei şi în continuare, galeria CFR-ului strigã numele antrenorului-jucãtor, Dorinel Munteanu.In minutul 13 vasluienii deschid scorul .Aruncare lungã de la margine pânã la Madar din 4 metri si  sârbul marcheazã de lângã Jula. Minutul 36  aduce egalarea pentru clujeni. Pasã extraordinarã a lui Mojica, peste apãrarea moldovenilor pentru Semedo. Lusitanul îi trimite din prima lui Chihaia şi acesta înscrie în poarta goalã. Pana la sfarsitul primei reprize, singura actiune notabila este  sutul lui Coroian care  a şutat surprinzãtor şi periculos de la peste 30 de metri, dar pe lângã poartã .  Repriza secunda  incepe cu golul Clujului ,Surdu reuşeşte un gol super cu un vole de la 19 metri, dupã o minge respinsã neconvingãtor  . In minutul 69  Cadu l-a calcat pe Frunzã în careul propriu, vasluianul îl loveşte la rândul sãu pe clujean, dar Martiş nu dicteazã nimic, deşi era la câţiva metri .5 minute mai taziu vasluliul inscrie, fazã de atac prelungitã a oaspeţilor, în care lovesc şi transversala. Mingea ajunge dupã 3 şuturi blocate la Croitoru şi acesta marcheazã din apropiere cu un şut plasat sus. In minutul 90+3 arbitrul fluiera sfarsitul partidei, iar Dorinel obtiune inca un punct in clasament.

  Munti a acuzat brigada de arbitrii:

„In calitate de antrenor, nu pot sa reprosez echipei mele pierderea celor doua puncte. Din punct de vedere tactic, nu am nimic ce sa reprosez echipei, care a facut o partida foarte buna, a avut daruire, atitudine, insa, din pacate, imi lipsesc cele doua puncte pe care le-am pierdut astazi, foarte importante pentru configuratia clasamentului.
Consider ca echipa a fost intr-o revenire, si de atitudine, si de forma, fata de meciul de la Arad, dar factorii care au dus la aceasta remiza pe teren propriu sint aceiasi care m-au facut sa pierd si la Timisoara, sa pierd foarte, foarte multe puncte. Cred ca, si nu ma indoiesc de ceea ce spun, nu sint de niciun rost masurile luate impotriva arbitrilor, si daca domnul Hizo spune ca arbitrajul a fost corect astazi, eu vreau sa-I transmit domnului Hizo ca eu nu sint pus la echipa numai sa iau niste bani de la patron, ci vreau sa fac performanta. Si performanta nu se poate face in felul acesta, in care fost astazi arbitrajul.

Este strigator la cer…. Probabil se va trezi cineva in ceasul al 12-lea sa vada adevaratele lucruri care se petrec in fotbalul romanesc, fiindca nu este permis ca niste oameni care sint pusi sa faca dreptate in teren, sa fie asa de partinitori cum au fost astazi.

Nu este vinovat domnul Porumboiu de arbitrajul de astazi, este vinovat cel care-i pune sa arbitreze, fiindca sint total depasiti de jocuri. Cind noi avem in spate o saptamina de munca, o saptamina de presiune, vin niste… oameni in negru, care strica tot. Imi strica munca de un an de zile, de o saptamina, de o luna, si asa mai departe. Trebuie sa se ia masuri, neaparat.
Exista o presiune intre mine si conducerea clubului, insa pina acum doar una invizibila, poate de acum va fi si vizibila, ma gandesc, dar in sanul echipei nu exista nicio tensiune, ati vazut si dumneavoastra atitudinea echipei, si, cum am mai spus, in calitatea mea de antrenor de un an si jumatate, nu pot in acest meci sa reprosez ceva vreunui jucator, absolut nimic nu pot reprosa, chiar daca s-au mai facut si greseli.
Eu cred ca jucatorii nu ar trebui amendati sau sa se ia alte masuri impotriva lor, cred ca, si nu vorbesc vorbe in vint, eu ar trebui sa fiu singura persoana cu care ar trebui sa discute cei din conducerea clubului. Cu mine ar trebui sa discute, sa stam la masa, sa vedem ce am facut bine, ce am facut rau in acest campionat, si, repet, jucatorii nu au nicio vina.
Imi este foarte greu, cind vad ca atatea lucruri anormale se intampla in jurul echipei mele. Fum fara foc nu exista si daca se va intimpla sa fiu demis…. Dar, deocamdata nu s-a intimplat acest lucru… Daca se va intimpla, vom discuta intr-o conferinta de presa si vom analiza totul.
Cine-mi pune bete in roate? Ati vazut si astazi! Oamenii in negru, cine pune bete in roate, ce sa mai comentam? Si ce ma incalzeste daca-l suspenda cinci etape, zece etape? Eu am pierdut doua puncte foarte importante in atingerea obiectivului meu, desi sintem la inceput. Tind sa cred ca, totusi, sint arbitri care influenteaza soarta meciurilor.
Este foarte greu sa va spun acum daca voi pleca de la echipa, acum, dupa acest joc, dar vreau sa ma linistesc putin si veti fi anuntati la momentul potrivit de decizia pe care o voi lua in cazul meu.”

Antrenorul  vasluienilor , Viorel Hizo fost incantat la sfaristul meciului de punctul optinut.
„Un meci greu, un test dificil cu o echipa de pe locul III in campionat, care are motivatia participarii intr-o cupa europeana. Cred ca rezultatul a fost unul echitabil si, cu putin noroc, puteam obtine toate cele trei puncte daca nu gaceam greseli in aparare. Dar, jocul este joc si jocul greseala asteapta! La zestrea noastra mica de puncte, am adaugat, nesperat, pot sa spun, un punct foarte important.
N-as fi vrut sa discut despre arbitraj, dar faptul ca am jucatori cu arcadele sparte spune multe. Dar, s-a gresit si de o parte, si de cealalta. Vasluiul nu a fost in nici un fel avantajata de arbitrii, daca e sa ne luam dupa toate fazele din timpul partidei. Repet, am obtinut un punct nesperat, punct extrem de necesar in atingerea singurului nostru obiectiv, salvarea de la retrogadare.”

Finantatorul clubului CFR Cluj, Arpad Paszkany a declarat ca arbitrajul lui Marius Martis la meciul cu FC Vasui a fost unul "miselesc" si este convins ca formatia clujeana este atacata de gruparile care lupta pentru primele locuri deoarece deranjeaza prezenta sa pe podium.
  Arbitrajul lui Martis a fost miselesc. Moggi, din Italia, si ai lui sunt copii mici, iar mie sa nu-mi spuna nimeni ca FC Vaslui a venit la Cluj sa fie arbitrata ca si cum ar fi fost finala campionatului. Arbitrul a tras cu Vaslui de parca s-ar fi stabilit campioana. Nu am treaba cu Vaslui, care a fost doar fericita beneficiara a unui arbitraj de macelar", a spus Paszkany.
Oficialul clujean s-a aratat deranjat de atacurile repetate lansate la adresa clubului CFR în acest debut de sezon. "În ultima perioada au fost prea multe atacuri la adresa echipei noastre. Ba cu jucatori dopati, ba cu schimbarea lui Dorinel Munteanu, iar acum s-a ajuns la apogeu cu arbitrajul avut. Cred ca echipele care lupta pentru locurile fruntase au «grija» de aceste atacuri, pentru ca CFR deranjeaza", a declarat Paszkany
Finantatorul clubului feroviar a reclamat un penalty neacordat pentru CFR Cluj, la un fault asupra jucatorului Florin Dan, dar si faptul ca FC Vaslui a marcat unul dintre goluri dupa un fault în atac la Jula. "Ni s-a refuzat acel penalty, iar Vaslui a marcat dupa un fault în atac asupra lui Jula. Culmea penibilului a fost atinsa la fluierul final, când Martis a fluierat cu un minut si 20 de secunde mai repede, ca nu cumva sa se mai întâmple ceva pâna expira timpul regulamentar si sa nu-si fi îndeplinit misiunea. Cred ca daca era nevoie si îi venea mingea la picior, dadea Martis un gol pentru Vaslui. Sa nu mai spun ca a inventat faulturi în atac tot timpul", a afirmat Arpad Paszkany.
Finantatorul clujean a urmarit meciul cu FC Vaslui la televizor. "Nu am fost la stadion, pentru ca am niste prieteni din strainatate în vizita. Chiar si ei, care nu au nici o treaba cu fotbalul din România au spus ca arbitrajul a fost scandalos. Sunt arbitri destepti, care sunt acoperiti de regulament totdeauna, dar si modesti, ca sa nu spun exact ce gândesc, care fac orice pentru a-si atinge scopul. Fotbalul ar trebui sa se joace ca si baschetul: pe conferinta de vest si de est. Atunci sigur în vest s-ar câstiga pe valoare, iar în est s-ar bate între ei cu astfel de manevre ca si cea de la meciul nostru cu FC Vaslui", a explicat Paszkany.
El a mai precizat ca nu considera rezultatul cu FC Vaslui o greseala a conducerii tehnice si ca nu se pune problema ca antrenorul Dorinel Munteanu sa fie schimbat. "Am enuntat un principiu când am spus ca nimeni nu e de neînlocuit, dar nu a însemnat ca Dorinel Munteanu urmeaza sa fie înlocuit. Nici macar dupa acest meci, care nu consider ca este o greseala a bancii tehnice. Jucatorii trebuie sa învete ca uneori trebuie sa lupte si 11 contra 14 daca e nevoie. Nu vor fi penalizari speciale dupa acest meci, decât cele prevazute în regulamentul clubului. Conform acestuia meciurile de acasa trebuie câstigate", a declarat Arpad Paszkany
Dorinel munteanu  a  spus in cadrul conferintei de presa  ca in cazul unei posibile despartiti de CFR nu va sta mult timp departe de banca tehnica :

„Chiar dacã am sã plec de la club, nu am sã rãmân şomer mult timp. Este greu sã spun dacã voi pleca sau nu de la echipã. Voi analiza, iar la timpul potrivit voi anunţa public acest lucru. La echipã nu este tensiune. Nu cred cã trebuie sã se ia mãsuri împotriva jucãtorilor. O sã se discute cu mine ce este bine şi ce este rãu la echipã", a spusMunti .”
Dorinel Munteanu a menţionat cã nu are nimic sã-şi reproşeze dupã pierderea a douã puncte în meciul cu FC Vaslui. "Chiar dacã sunt voci care spun cã nu am jucat bine, jucãtorii mei şi-au fãcut treaba. Echipa este într-o revenire de formã faţã de meciul de la Arad", a punctat antrenorul-jucãtor al clujenilor.