Menu

FC BOTOSANI - spectacol in tribune , dezamagire pe teren !

FC Botosani nu a reusit sa treaca de Ceahlaul Piatra Neamt, in ciuda faptului ca  existau toate premisele pentru o victorie. Un stadion aproape plin, o vreme acceptabila fotbalului si motivatia ca intalnim liderul, erau atuurile echipei pregatite de Mihai Ciobanu. Din pacate, formatia botosaneana nu a fost in nici un caz intr-o zi mare si, in plus, greselile brigazii de arbitri au dus la un 0-0, care nu avantajeaza pe imag0040.jpgnimeni.

Prima ocazie a partidei s-a inregistrat abia in minutul 25 cand atacantul Ceahlaului, Mircea Ilie, a sutat spre poarta aparata de Valentin Bors, dar mingea a trecut alaturi. Doua minute mai tarziu se petrece o faza controversata. Colban il angajeaza pe Andries, acesta scapa sigur spre poarta, dar asistentul Sebastian Gheorghe ridica eronat fanionul semnalizand o pozitie de offsaid, pe care numai el a vazut-o. In aceeasi faza, Adrian Grigoruta se alege cu un cartonas galben. In minutul 29 se inregistreaza cea mai clara ocazie a partidei. Colban suteaza puternic din lovitura libera lateral dreapta, mingea este deviata de Tiberiu Serban si Lucian Covrig, goalkeeperul formatiei Ceahlaul, respinge cu dificultate. Doua minute mai tarziu, Ivasca suteaza de la aproximativ 30 de metri putin pe langa poarta. In minutul 36, centralul Silviu Bogdan ii arata al doilea cartonas galben lui Grigoruta, pentru un fault si rupe echilibrul din teren. Din acel moment, cu totii se asteptau la o dominare clara a nemtenilor, dar surprinzator, tot FC Botosani este echipa care incearca deschiderea scorului, prin Colban care a sutat pe langa poata, din lovitura libera de la 30 de metri.

In cea de a doua parte a jocului, FC Botosani s-a retras in aparare incercand sa mentina rezultatul, iar Ceahlaul nu a fost in stare sa pericliteze poarta aparata de Bors. Dupa pauza, s-a vazut ca fotbalistii botosaneni nu mai au intentia de a juca ofensiv, ba mai mult, antrenorul principal Mihai Ciobanu a scos de pe teren un atacant, inlocuindu-l cu un mijlocas. Acest lucru s-a vazut pe tot parcursului actului secund, ocaziile clare de gol lipsind la ambele porti. Jucatorii botosaneni s-au aparat exact, cu marcaj strans la cei mai periculosi fotbalisti nemteni si nu au lasat prea multe spatii elevilor lui Marin  Barbu. Cu 10 minute inainte de finalul partidei, goalkepeerului Ceahlaului, Lucian Covrig, s-a accidentat dupa un duel cu Dorin Dogaru si datorita faptului ca Marin Barbu epuizase toate cele trei schimbari, a fost nevoit sa apere intr-un picior. Din pacate, lipsa de concentrare a fotbalistilor botosaneni a facut ca scorul sa ramana 0-0, acestia nereusind sa suteze macar o data pe poarta in ultimele zece minute ale meciului.

(Sursa :  Evenimentul de Botosani )

Conferinta de presa

Mihai Ciobanu , antrenor principal FC BOTOSANI  : Felicit echipa Ceahlaul pentru parcursul acesta de campionat. Dupa opinia mea sunt ca si promovati. In ceea ce ne priveste, a fost clar ca noi am intrat in dificultate din momentul in care Adrian Grigoruta a fost eliminat pentru al doilea cartonas galben. Felicit echipa mea pentru daruirea pe care au avut-o astazi dar si pentru faptul ca FC BOTOSANI nu a oferit spatii de joc pentru echipa adversa chiar si atunci cand ne-am aflat in inferioritate numerica.  Noi trebuie sa fim foarte atenti si in continuare pentru ca vom avea meciuri dificile atat pe teren propriu cat si in deplasare. Depinde doar de noi daca vom reusi sa ne calificam la barajul pentru promovarea in Divizia A.  Astazi nu a fost ziua lui Colban, care de obicei este un jucator cu fantezie si inspiratie. Felicit si pe domnii primari pentru interesul acordat fotbalului.

Marin Barbu, antrenor principal Ceahlaul Piatra Neamt: Daca jucam 11 la 11, poate eram multumit de rezultat,  dar avand in vedere ca echipa FC BOTOSANI a jucat cu un om in minus inca din prima repriza, pot sa spun ca sunt nemultumit de rezultat. Sunt nemultumit si de joc, astazi am facut un joc modest, am facut un joc care nu caracterizeaza aceasta echipa a Ceahlaului. Trebuie sa realizam ca inca nu s-a terminat campionatul. Mai avem de muncit in scopul realizarii unei echipe care sa arate ca poate juca in Divizia A, ma refer aici la mentalitatea noastra, precum si la transferarea unor jucatori pe anumite posturi de joc deficiente. L-am schimbat pe Ivasca imediat dupa pauza pentru ca jucatorul meu avea un galben si risca sa il primeasca si pe al doilea. Consider ca arbitrajul a fost bun, dar la un moment dat arbitrul a pierdut jocul din mana.

Gheorghe Stefan - presedinte de onoare Ceahlaul P. Neamt:   In opinia mea este cel mai modest joc practicat de echipa noastra in acest campionat. De acum incolo vom penaliza jucatorii si conducerea tehnica in speranta ca ceva se va schimba la clubul nostru. Jucatorii se cred deja promovati, dar nu este asa. Forex a castigat in deplasare si s-a apropiat la 9 puncte. Mai sunt 12 etape asa ca totul e posibil. FC Botosani s-a daruit in teren dar nu a prins o zi prea fasta. De la FC BOTOSANI mi-a placut foarte mult Catalin Flutur (n.r. primarul municipiului Botosani) si ma gandesc sa il transfer la echipa noastra pe postul de atacant. Publicul botosanean a fost un public superb si un public care si-a incurajat incontinuu echipa .