Menu

Radu si Munteanu aduc victoria pentru Cottbus

• Scris de Radu Voicescu
  • Categorie: Fotbal Extern

Scorul a rãmas 2-0 pânã spre finalul meciului, disputa fiind relansatã de reuşita lui Degen, care a redus din handicap, în minutul 80. În ultimul minut de joc, Vlad Munteanu şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, stabilind soarta partidei. Fostul mijlocaş dinamovist a fost înlocuit în prelungirile partidei, în timp ce Sergiu Radu a fost integralist.

O victorie extrem de importantã pentru Cottbus, obţinutã împotriva unei contracanditate la retrogradare. Energie a urcat pânã pe poziţia a 10-a, cu 20 de puncte.

Marius Niculae a debutat pentru Mainz, în victoria cu 1-0 obţinutã de ultima clasatã, în deplasare în faţa celor de la Bochum. Unicul gol al meciului a fost marcat de Rose, în minutul 17. Niculae a intrat pe teren în minutul 77, înlocuindu-l pe Szabics. A fost prima victorie din acest sezon pentru Mainz, care ocupã în continuare ultima poziţie în Bundesliga, cu 14 puncte, la egalitate cu Hamburg.