Menu

Joi debutează Liga Națiunilor - Tot ce trebuie să știi despre noua competiție propusă de UEFA

​Competiţia de fotbal Liga Naţiunilor, un proiect al fostului preşedinte UEFA Michel Platini, va debuta joi, cu 55 de echipe la start, împărţite în patru eşaloane valorice, care se vor bate şi pentru calificarea la EURO 2020, transmite Agerpres.

Competiţia este menită să înlocuiască meciurile amicale lipsite de popularitate şi se va desfăşura conform unui sistem complicat, cu promovare şi retrogradare.

Câştigătoarele grupelor din seriile B, C şi D vor promova în eşaloanele valorice superioare, în timp ce echipele clasate pe ultimele locuri în seriile A, B şi C vor retrograda în eşalonul imediat inferior.

Câştigătoarele celor patru grupe din Seria A se vor bate pentru trofeul Ligii Naţiunilor, într-un miniturneu care va avea loc în iunie 2019.

În plus, cele mai bune patru echipe din fiecare serie valorică vor intra într-un baraj de calificare la EURO 2020, dacă nu vor reuşi acest lucru în urma preliminariilor Campionatului European, în martie 2020, pentru fiecare serie fiind disponibil un loc.

Cele patru echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manşă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai bună în grupele Ligii Naţiunilor), iar finalistele se vor duela într-o singură manşă (gazda va fi trasă la sorţi). Câştigătoarea se califică la EURO 2020. Acest lucru înseamnă că şi echipele din ultima serie valorică (D) vor avea sigur o reprezentantă la EURO 2020.

România se află în a treia serie valorică (C), în Grupa a 4-a, alături de Serbia, Muntenegru şi Lituania.

Campioana mondială en titre, Franţa, face parte din Grupa 1 a Seriei A, alături de Germania şi Olanda.

Programul meciurilor din prima etapă a Ligii Naţiunilor:

Seria A

Grupa 1: Germania, Franţa, Olanda

Joi 6 septembrie

Germania - Franţa (ora 21,45)

Grupa 2: Belgia, Elveţia, Islanda

Sâmbătă 8 septembrie

Elveţia - Islanda (19,00)

Grupa 3: Portugalia, Italia, Polonia

Vineri 7 septembrie

Italia - Polonia (21,45)

Grupa 4: Spania, Anglia, Croaţia

Sâmbătă 8 septembrie

Anglia - Spania (21,45)

Seria B

Grupa 1: Slovacia, Ucraina, Cehia

Joi 6 septembrie

Cehia - Ucraina (21,45)

Grupa 2: Rusia, Suedia, Turcia

Vineri 7 septembrie

Turcia - Rusia (21,45)

Grupa 3: Austria, Bosnia-Herţegovina, Irlanda de Nord

Sâmbătă 8 septembrie

Irlanda de Nord - Bosnia-Herţegovina (16,00)

Grupa 4: Ţara Galilor, Irlanda, Danemarca

Joi 6 septembrie

Ţara Galilor - Irlanda (21,45)

Seria C

Grupa 1: Scoţia, Albania, Israel

Vineri 7 septembrie

Albania - Israel (21,45)

Grupa 2: Ungaria, Grecia, Finlanda, Estonia

Sâmbătă 8 septembrie

Finlanda - Ungaria (19,00)
Estonia - Grecia (21,45)

Grupa 3: Slovenia, Norvegia, Bulgaria, Cipru

Joi 6 septembrie

Norvegia - Cipru (21,45)
Slovenia - Bulgaria (21,45)

Grupa 4: România, Serbia, Muntenegru, Lituania

Vineri 7 septembrie

Lituania - Serbia (21,45)
România - Muntenegru (21,45)

Seria D

Grupa 1: Georgia, Letonia, Kazahstan, Andorra

Joi 6 septembrie

Kazahstan - Georgia (17,00)
Letonia - Andorra (21,45)

Grupa 2: Belarus, Luxemburg, R. Moldova, San Marino

Sâmbătă 8 septembrie

Belarus - San Marino (19,00)
Luxemburg - R. Moldova (21,45)

Grupa 3: Azerbaidjan, Insulele Feroe, Malta, Kosovo

Vineri 7 septembrie

Azerbaidjan - Kosovo (19,00)

Vineri 7 septembrie

Insulele Feroe - Malta (21,45)

Grupa 4: Macedonia, Armenia, Liechtenstein, Gibraltar

Joi 6 septembrie

Armenia - Liechtenstein (19,00)
Gibraltar - Macedonia (21,45).

Citeste mai mult https://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-22686715-joi-debuteaz-liga-iunilor-tot-trebuie-tii-despre-noua-competi-propus-uefa.htm

  • Nici un comentariu

Adauga comentariile tale

Postează comentariu ca oaspete

0 restricţie de caractere
Textul trebuie să aibă mai mult de 5 caractere

Parteneri